About

"Nexus Artificial" was released March 24, 2014

 

 "Nexus Artificial" was recorded between August and December 2013. Drums, percussions & vocals recorded by Jan Wiliński, acoustic guitars recorded at Majkel Studio, guitars recorded by Defying & re-amped at Black Team Media Studio.

 

Mixed & mastered by Michał Grabowski. Produced by Defying.

 

Concept & music by Defying. Lyrics by Piotr Stępiński. Artwork by Daria Kisły. Photos by Beata Wiśniowska.

 

Guest appearance:

Natalia Szałaj - vocals in "Prayers" & "Mismatch"

 

Band:

Piotr Stępiński – vocals, guitars

Rafał Warniełło – solo guitar

Paweł Siemaszko – bass

Tomasz Semeniuk – drums, sampling

reviews

O sile Nexus Artificial stanowią przede wszystkim urozmaicone i pokręcone konstrukty kompozycyjne pokroju Newborn Sun, w których co i rusz pojawia się wrażenie, że za tym albumem stoją starzy wyjadacze o niemałym talencie i duszach wzbogaconych w coś, co nazywam muzycznym szaleństwem. Nie spodziewałem się tak bezczelnie dobrego i niesamowicie dopracowanego materiału, który zaskakuje, czaruje i nie pozostawia miejsca na wątpliwości na kogo stawiać w przyszłości.

 - Kamil Dróżdż, I'm Stuck Between

Our progressive dreamers presented themselves to the world with a very fulfilling debut that leaves no doubt to the very promising road ahead, but in the meantime - dive into exceptionally good "Nexus Artificial".

- Metal Bite

"Nexus Artificial" gives you just great music that is played perfectly. It includes music that has some unimaginable power, music that hides a secret. Fantastic, doom-prog metal.

- Metal Mundus

Debiuty bywają trudne. Debiuty w Polsce – potwornie trudne. „Nexus Artificial” z całą pewnością nie brzmi jakby był to pierwszy album formacji Defying. Urozmaicone kompozycje, ociekające wręcz mrokiem, ale z całą pewnością nie przesadnie ciężkie. Smaczny, dopracowany, przemyślany i świetnie podany mrok. Świetny, polski album!

 - Norbert Nowicki, Odkryj muzykę

lyrics