About

Album released May 20, 2016

 

“The Splinter of Light We Misread” was recorded between November 2015 and January 2016 by Michał Bagiński at Bat Studio except the saxophone in “Till Shadow Is White” and violin & trumpet in “Irreversible”.

 

Concept & music by Defying and lyrics by Piotr Stępiński. The exception is “New Dawn Fades” (music: Joy Division, lyrics: Ian Curtis).

 

Produced by Tomasz Semeniuk. Mixed & mastered by Haldor Grunberg at Satanic Audio.

 

Guest Appearances:

Natalia Szałaj – vocals in “The Sunlight Recedes”

Marcin Bielski – vocals in “The Sunlight Recedes”

Marcin Drabik – violin in “Irreversible”

Piotr Ziarek Ziarkiewicz – trumpet in “Irreversible”

Rafał Wawszkiewicz – saxophone in “Till Shadow Is White”

 

Layout design by Rafał Warniełło. All photos by Beata Wiśniowska. Digibook designed and handmade by Natalia Szałaj.

reviews

Podobnie jak w przypadku długogrającego debiutu wyraźnie widać, jakie założenia przyjął zespół i jak świetnie je realizuje. W poczynaniach Defying nie widać nawet najmniejszego zawahania czy niepewności, a cały materiał (również piękna oprawa graficzna!) jest zjawiskiem kompletnym.

- Kamil Dróżdż, Artrock.pl

 Album w całej swej rozciągłości to ciężki walec niosący powiew mroku, poprzetykany momentami kontemplacyjnymi, wyciszeniami i wstawkami budującymi nastrój błogiego odpoczynku. Mamy tu też wiele pięknych melodii, elementów akustycznych oraz kilka przyspieszeń. EP-ka także miażdży nasze kości, nawet częściej i jeszcze dobitniej, jednak dużo tu elementów szaleństwa, głównie dzięki użyciu szerszego instrumentarium (np. saksofon), klimatu grozy i jakiejś wiszącej w powietrzu tajemnicy.

- Bartosz Mastalski, Przyszłość przeszłość

Spośród całej tej mrocznej kohorty należy wyróżnić zespoły takie jak Defying, które tworzą muzykę do słuchania, a nie kłusowania. Ich metal, podobnie jak np. Decapitated, to rzecz do absorbowania i podziwiania. To muzyka elegancka i stylowa, która nie ma na celu kuglarstwa z główką diabła na patyku, ale wzniecanie żywiołu mocy w walce z wieczną entropią. To „muzyka poważna” w dziedzinie metalu, lub jak kto woli jazz. Polecam sympatykom takich rzeczy jak Opeth – jestem przekonany, że Defying grając przed Szwedami zadziwią niejedną duszę.

 - Jakub Oślak, Cantara Music

lyrics